Dobrodošli na sedežih kulture.

Prihajajoči dogodki

september 2024

Borut Pahor - klepet s predsednikom

Pogovorni večer z bivšim predsednikom in predstavitev knjige Zmaga je začetek.

Dogodek je brezplačen.

Zmaga je začetek je prva knjiga Boruta Pahorja, edinega slovenskega politika, ki je zasedal vse tri predsedniške položaje. Pahor je del slovenske politike že več kot trideset let. Od leta 1990, ko je bil prvič izvoljen v Skupščino Republike Slovenije, je bil na volitvah za različne politične položaje izvoljen kar devetkrat zapored. Bil je slovenski in evropski poslanec, predsednik parlamenta in vlade ter predsednik države. V tem smislu je najuspešnejši slovenski politik samostojne in demokratične Republike Slovenije.

Knjiga nosi podnaslov Priročnik za politične in druge začetnike, kar pomeni, da prinaša neprecenljive nasvete in izkušnje, ki jih je Pahor nabral v svoji bogati politični karieri, obenem pa ima izrazito avtobiografsko noto. Že v uvodnem besedilu v knjigo nam zaupa svojo izkušnjo hospitalizacije leta 2011, ko si je vzel čas za premislek in pretresanje uspehov in padcev, na koncu poglavja pa ugotavlja, da se je ob odhodu iz bolnišnice »počutil notranje prerojenega in zrelega kot še nikoli poprej«. Knjiga je sestavljena iz posameznih poglavij, ki se  s širšimi tematikami (na primer ljubezen, pogum, osredotočenost, navdih, intuicija, populizem, voditeljstvo), v katerih avtor razgrinja svoje poglede na delovanje v politiki, v drugi polovici pa se poglavja začnejo osredotočati tudi na bolj praktične nasvete glede javne podobe, nastopanja, govorov ipd. V knjigi spregovori o svoji zmagovalni miselnosti, o odločanju za prijaznost, o učenju iz porazov, o neomajni veri v dialog, pomembnosti dobre ekipe in o svoji želji, da na vsak način pride do ljudi, kot je med drugim pokazal v izjemno uspešni predsedniški kampanji. Prav tako nam pove več o prisotnosti in etiki na družbenih omrežjih, vprašanju politične korektnosti in kriznem komuniciranju, pri vsem pa se še enkrat izkaže kot tvorni povezovalec narodne in državljanske skupnosti.

Svojo prvo knjigo Zmaga je začetek bo bivši predsednik RS Borut Pahor predstavil v Narodnem domu Mežica v torek, 17. septembra, ob 18. uri. Z gostom se bo pogovarjala Anja Vajde. Prijazno vabljeni! 

date_range
17. septembra, 2024
Ob 18:00

Viharnik z roba, 100 let Skalašev

Biografski - dokumentarni film

Viharnik z roba, 100 let Skalašev avtorja Igorja Vrtačnika je 107-minutni biografski, gorniški, zgodovinski, avanturistični film, ki pripoveduje zgodbo o začetkih slovenske športne elite, oblikovanju samozavesti in krepljenju narodnega ponosa.

Kulturno-zgodovinsko ozadje filma:

Druga polovica 19. stoletja je bila za Slovence, ki so na svojem ozemlju čutili pritisk Nemcev ter sistematično germanizacijo na vseh področjih življenja – kulturnem, gospodarskem, socialnem, športnem in izobraževalnem –, čas iskanja narodne identitete. V alpinizmu se je ta konflikt prenesel na osvajanje najvišjih vrhov, še posebej je šlo za prvenstvo v mogočni Triglavski severni steni. Tam so mladi in drzni alpinisti Turistovskega kluba Skala, ustanovljenega leta 1921, v Ljubljani – t. i. Skalaši, dosegali vrhunsko raven v plezalni tehniki, enakovredno vodilnim nemškim in italijanskm plezalcem. Med Skalaši sta bili tudi dve slovenski plezalki Pavla Jesih in Mira Marko Debelak, ki veljata za eni najboljših plezalk svojega časa na svetu.

Osrednji lik filma Viharnik z roba, 100 let Skalašev je Joža Čop, »mali človek, velik alpinist«, ki si je s svojo požrtvovalnostjo, neustrašnostjo in vztrajnostjo pridobil globoko spoštovanje, zaupanje in poklon svojih sodobnikov, pa tudi vseh kasnejših generacij Slovencev. Član Turistovskega kluba Skala je bil vzor Skalašem, Oton Župančič mu je za pedesetletnico napisal ter posvetil odo, ob njegovi osemdesetletnici, leta 1973, pa je izšel roman Stena pisatelja Toneta Svetine. Ta biografski roman pripoveduje o »vrhunskem alpinistu, ki ga osvajajo ženske, on pa osvaja Steno – nazadnje tudi osrednji steber, ki ga po njem poimenujejo Čopov steber.« Jože Čop se je preizkusil tudi kot igralec, nastopil je v prvih dveh slovenskih filmih V kraljestvu Zlatoroga (1931) ter Triglavske strmine (1932), ki sta nastala v produkciji Turistovskega kluba Skala.

Plezalne sekvence so posnete v Triglavski severni steni, z avtentično plezalno opremo in plezalno tehniko z začetkov alpinizma. Snemanje je potekalo v dolini Vrat, v Triglavski severni steni, na Vršiču in vrhu, imenovanem Nad Šitom glava.

Film je nastal v koprodukciji RTV Slovenija s sodelovanjem Gornjesavskega muzeja, Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani, Triglavskega narodnega parka, Filmskega arhiva Republike Slovenije in GRS Mojstrana. Arhivsko gradivo so prispevali RTV Slovenija, Slovenski planinski muzej v Mojstrani, Filmski arhiv Republike Slovenije, uporabljeni pa so bili tudi materiali zasebnih fotografskih arhivov Dušice Kunaver, Antona Sazonova, Franca Ekarja, dr. Mihe Potočnika, Mitje Koširja, Toneta Kralja, Kazimirja Drašlerja, Mihe Kajzelja, dr. Petra Mikše. Film je nastal s finančno podporo Slovenskega filmskega centra.

Zanimivost: 

Viharnik z roba, 100 let Skalašev je dolg 107 minut, enako kot izvorna verzija prvega slovenskega celovečernega filma V kraljestvu Zlatoroga (3000 metrov filmskega traku). Ohranjena je namreč le okrnjena različica v dolžini 76 minut (2100 metrov filmskega traku). Gre za režiserjev poklon ter hommage izjemni osebnosti prof. Janku Ravniku, gorniku, glasbeniku, skladatelju, fotografu ter seveda režiserju, scenaristu in montažerju prvega slovenskega celovečernega filma.

Dokumentarni film bo predvajan v Narodnem domu Mežica v torek, 24. 9. 2024, ob 18.30. Film traja 90 minut. Po koncu filma sledi intervju z Marto K. Čokl.  Vodi ga Jure K. Čokl. Prijazno vabljeni!

Vstopnina: 8€

date_range
24. septembra, 2024
Ob 18:30
Naloži več

Utrinki iz dogodkov

Pri nas ni nikoli dolgčas, zato vabljeni, da se nam pridružite že na naslednjem dogodku

Kje se nahajamo

Skoči do osrednje vsebine